Skip to main content


Kış Transfer Döneminde MLS’den Bundesliga’ya Gerçekleşen 4 Transfer:

MLS kurulduğu 1993 yılından bu yana, Amerika Birleşik Devletleri’nde “futbolun” popülerleşmesinde ve ekonomik olarak pazar payını büyütmede kritik bir rol oynamıştı. Geçtiğimiz yıllarda MLS, Amerika Birleşik Devletleri’nde futbolun popülaritesinin arttığı dönemlerde kariyerlerinin sonlarına doğru yıldız futbolcuların uğrak noktasıydı. Ancak son yıllarda MLS’de parlayan genç oyuncular artık Avrupa’nın üst liglerinde mücadele eden takımların transfer hedefleri haline geldi. Bu yazımızda Kış Transfer Dönemi’nde MLS’den Bundesliga’ya transfer olan 4 oyuncuyu inceleyeceğiz.

1. Ricardo Pepi (FC Dallas -> FC Augsburg):

Listemizin başındaki isim, yakın zamanda FC Dallas’tan FC Augsburg’a 16.3 milyon € karşılığında transfer olan genç yıldız adayı Santrafor Ricardo Pepi. Ricardo Pepi, geçtiğimiz sezon MLS’de attığı 13 gol ve 2 asistle dikkatleri üzerine çekmişti. Henüz 19 yaşında olmasına rağmen 9 kez ABD milli takımında forma giyen Pepi, birçok Avrupa kulübünün scoutlarının da radarındaydı. Ricardo Pepi, geçen sezon 90 dakika başına 1,05 Şut Asistiyle MLS forvetleri arasında 1. sırada yer aldı ve aynı zamanda ligde en fazla İsabetli Şut atan 3. forvetti (31). Ayrıca Rakip Sahada Top Kazanım (13) parametresinde santraforlar arasında 3. sırada olan ve toplam Defans Aksiyonlar sayısında (168) 2. sırada yer alan Ricardo Pepi, oyun stilinin çok yönlülüğünü de istatistiklerine yansıttı. Augsburg formasıyla Bundesliga’da potansiyelini bir adım öteye taşıyıp taşıyamayacağını zaman gösterecek.

2. Kevin Paredes (D.C. United -> VfL Wolfsburg):

Listemizdeki ikinci isim ise D.C. United’dan Wolfsburg’a 6,7 milyon €’ya transfer edilen Sol Kanat Kevin Paredes. 18 yaşındaki Kevin Paredes geçen sezon MLS’de 3 gol ve 1 asistle oynadı. 90 dakika başına 18.25 Defans Aksiyonu ile Sol Kanatlar arasında 1. sırada yer alan Paredes, 90 dakikada Kazanılan Defansif Birebirler (4,39), Top Kazanım (4,95) ve Başarılı Dribbling (2,97) parametreleriyle yine öne çıkan bir performans sergiledi. Paredes transferi sonrası Bundesliga’da tecrübe kazanıp, oyun stilini keskinleştirebileceği bir yön bulabilirse kariyerini çok daha yukarılara taşıma potansiyeline sahip.

3. George Bello (Atlanta United -> Arminia Bielefeld):

Listemizdeki üçüncü isim ise Atlanta United’dan Arminia Bielefeld’e 1,8 milyon euroya transfer olan sol bek George Bello. Bu sezon MLS’de çıktığı 30 maçta 1 gol ve 3 asist yaptı. Bello özellikle takımına yaptığı hücum katkısıyla öne çıkıyor ve 90 dakikadaki Başarılı Dribbling (1.9), Toplam Şut (0.8) ve Başarılı Anahtar Paslar (0.44) gibi parametrelerdeki performansı bunu kanıtlıyor. Oyunundaki üstün hücum performansını savunma ve pas performansına yansıtabilirse çok yönlü bir oyuncu olabilir ve Avrupa’daki kariyerini daha üst seviyelere taşıyabilir.

4. Justin Che (FC Dallas -> TSG 1899 Hoffenheim):

Listemizdeki son isim, FC Dallas’tan TSG 1899 Hoffenheim’a transfer olan Sağ Bek / Stoper Justin Che. Justin Che, bu sezon MLS’de oynadığı 15 maçta 3 asist yaptı ve ayrıca 90 dakika başına 7.28 Top Kurtarma ile ligde sağ bekler arasında 1. sırada yer aldı. Ayrıca 90 dk başına 1.69 Rakip Yarı Sahada Top Kazanım ile de sağ bekler arasında 3. sıradaydı. Bu savunma performansını 90 dakika başına 6.52 Kazanılan Defansif 1-1 ile de destekleyen Che, oyun stilindeki çok yönlülüğünü ise 90 dakika başına yaptığı 0.59 Başarılı Anahtar Pas ile kanıtlıyor. Che’nin elde ettiği istatistiklere ve fiziksel kapasitesine bakarak savunmanın merkezinde bir stoper olarak da oynayabileceğini söyleyebiliriz. Kendisi Hoffenheim’ın onun için planlarına da bağlı olarak kariyerindeki ilerlemeyle ilgili oynayacağı ana pozisyonu zaman içerisinde belirleyecektir.

Comparisonator tarafından sağlanan Veri Karşılaştırmaları yalnızca eğitim amaçlıdır ve para kazanma amaçlı değildir.

Didem Dilmen

Director of Communications @ Comparisonator