Skip to main content

Comparisonator platformu Trabzonspor’un şampiyon olduğu 2021-22 senesine ait verileri Avrupa’nın en önemli 5 liginin şampiyonları ile karşılaştırdı, analitik olarak bu istatistikleri anlamlandırdı.

Avcı hocanın takımı için zaman zaman söylenen “çok yan pas yapıyor” teoremini Comparisonator platformu dünyanın en önemli şampiyon takımları ile aynı ameliyat masasına yatırdı. Hepsi maç başı verilerine göre Real Madrid, Milan, Man City, Bayern Münih, PSG ve Trabzonspor’un aşağıdaki verileri yan yana karşılaştırıldı:

  • Yan Pas – Başarılı Yan Pas
  • İleri Pas – Başarılı İleri Pas
  • Rakip 3. Bölgeye Pas – Rakip 3. Bölgeye Başarılı Pas

Buradan çıkan en önemli sonuç aslında yan pas yapan takımların hemen hemen aynı oranda ileri pas ile ve 3. bölgeye atılan ileri paslar ile eşit derecede olması idi. Yan pas yapılanmasının asıl amacı ise futbol literatüründe “Ava Hazırlık” olarak nitelendirilmekte, bu şekilde ortaya çıkarılmaya çalışılan boşluklardan da içeriye derinlemesine girme opsiyonlarını aranmakta. Devamlı surette dikey oyun ise genelde uzun toplarla ortaya çıkmakta, ama büyük takımlar tarafından artık tercih edilmemekte. Bunun en önemli örneklerinden biri de aslında “Tiki-Taka” yı İngiltere’ye getiren İspanyollar oldu. Bu pas futbolu sayesinde artık özellikle Premier Lig takımları bu alışkanlıklarını bırakarak Manchester City örneğini takip ederek uzun paslı oyunu tarihin derinliklerine gömmüş durumda.

Maç başına ortalama yan pas incelemesinde Trabzonspor’un Avcı yönetiminde aslında bu takımlardan Milan haricinde çok daha az yan pasla oynadığını, 2021-22 sezonunda o zamanki lig sıralamalarında 2. olduğunu görüyorsunuz.

Ama aynı zamanda “İleri Pas” ve “Rakip 3. Bölgeye Pas-ki bu da bir ileri pas çeşidi” verilerinin de yan pas tablosunun hemen hemen birebir aynı düzlemde olduğu görünüyor. Trabzonspor 2021-22 Süper ligde Rakip 3. Bölgeye pas’ta 1. sırayı alırken Başarılı ileri paslarda da 3. sırayı almış görünüyor.

Kıssadan hisse bu 3 pas dilimi de dünyanın en iyi takımlarında aynı paralelde hareket ediyor. Bazen İspanyol takımlarının devamlı pas yaparak rakibi boğması bazı futbol otoriteleri tarafından zaman zaman sıkıcı futbol olarak nitelendirildi. Bu söylemi ilk yaratan da aslında onlarla başa çıkamayan İngilizler idi. Fakat bu adaptasyonu da belki de dünya futbolunda ilk onlar gerçekleştirdi.

Comparisonator ekibi 2022-23 verilerini de aynı şekilde masaya yatırdı ve yukarıdaki gerçek değişmedi.

Abdullah hocamıza başarılar dilerken bu konuyu da bizzat dile getirmek futbol kamuoyumuz için önemli idi.

Analiz: K. Tarkan Batgün

Tarkan Batgün

Tarkan Batgun is scouting & match analysis specialist with more than 20 years in football field, worked as a scouting director & head of performance analysis inside clubs, lectured in federations, currently working as the CEO of Comparisonator platform.